Williams Martini Racing to brytyjski zespół który uczestniczy w wyścigach Formuły 1. Williams F1 został założony w 1977 przez Franka Williamsa.

Pierwsze zwycięstwo dla zespołu zdobył w 1979 Clay Regazzoni podczas GrandPrix Wielkiej Brytanii.

Osiemnaście lat później Jacques Villeneuve wygrał setny wyścig, dzięki czemu Williams stał się jednym z trzech zespołów (razem z Ferrari i Mclarenem) które mają na swoim koncie ponad sto wygranych wyścigów.

Dla Williams F1 jeździło dużo utalentowanych kierowców takich jak:

Nigiel Mansel, Alain Prost , Damon Hill , Ayrton Senna , Keke Rosberg , Alain Jons , Jenson Button , Nelson Piquet i Jacques Villeneuve. Wszyscy oprócz Ayrton'a Senny i Jensona Buttona zdobyli z Williamsem tytuł Mistrza Kierowców.

Lata 90

W 1991 roku Nigiel Mansel postanowił wrocić do zespołu po 2 sezonach pobytu w FerrariNowym kierowcą testowym Williamsa został Damon Hill. W tym sezonie Williams był 2 w klasyfikacji konstruktorów z liczbą 125 punktów, o 14 puntków mniej niż Mclaren.

W 1992 postanowiono zachować skład kierowców. Nigiel Mansel wygrał w tym sezonie 9 wyścigów, zdobył 14 Pole Position i 3 drugie miejsca. W klasyfikacji kierowców Nigiel Mansel zdobył 108 punktów i zdobył tytuł Mistrza. W klasyfikacji konstruktorów Williams zdobył tytuł wyprzedzając Mclaren o 65 puntków.

Jednak posada Nigiela Mansela była zagrożona przez dwóch kierowców którzy chcieli podpisać kontrakt z Williamsem. Byli to Alain Prost i Ayrthon Senna.

Jednak tylko Alain Prost dołączył do zespołu. W jego umowie została zawarta klauzula, że Senna nie może dołączyć do zespołu. Nigiel Mansel odszedł z zespołu ponieważ nie miał dobrych relacji z Prostem. Na jego miejsce przyszedł kierowca testowy, Damon Hill.

W 1993 powstał jeden z najlepszych bolidów w Historii Formuły 1. Był to model FW15C. Samochód używał wielu systemów elektronicznych. Pierwszy raz użyto systemu kontroli trakcji lub aktywnego zawieszenia. Kierowcy zasiadającymi za tymi bolidami wygrali 10 z 16 wyścigów , 22 razy zajeli miejsce na podium, 15 razy zdobyli Pole Position, a także osiągneli 10 najszybszych okrążeń.

W 1994 zakazano używać Systemu Kontrolii Trakcji czy Aktywnego Zawieszenia. Williams musiał w krótkim czasie zmodyfikować bolid. Tak powstał FW16 a od Grand Prix Niemiec zastąpiono go FW16B. Na szczęście Prosta, Ayrthon Senna doszedł do zespołu, zastępując Alain'a Prosta. Alain tłumaczy że zostałby w Williams F1 ale został zmuszony przez Ayrthon'a którego bardzo nie lubił do odejścia z zespołu. Alain Prost nigdy nie wrócił do Formuły 1. Dlaczego na szczęście prosta? Ponieważ nowy model był bardzo zły. Często się psuł. Był mało zwrotny. Ayrthon Senna często zdobywał Pole Possition ale nie dojeżdżał do końca wyścigów.  Podczas Grand Prix San Marino na 6 okrążeniu po uderzeniu w betonową ściane Ayrthon Senna zmarł.